Yabancı Sınırının Kalkmasının Ardından Afrika Kıtasında Büyük Sevinç

  
afrika futbol

Yabancı sınırının kalkmasının ardından Afrika kıtasında büyük sevinç

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonunun yabancı sınırını kaldırması üzerine Afrika kıtasında büyük bir sevinç yaşandı. Kıta gelirinin önemli bir bölümünü oluşturan futbolcu ihracatının önümüzdeki yıl patlama yapacağına inanan afrikalı uzmanlar böylelikle dışa bağlılıktan bir nebze de olsa kurtulmayı ümit ediyor.

Yaş küçültme davalarında patlama

Kıta genelinde oldukça yaygın olan yaş küçültme işlemlerinde de patlama olacağı düşünülüyor. Yetkililer, başta Cibuti ve Mozambik olmak üzere birçok ülkede daha ilk günden başvuruların arttığını söylendi. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Kızılcabölükspor’un tecrübeli sağ beki Munganga’nın 54 yaşında olduğu ortaya çıkmıştı.

İşsizlik büyük oranda düşecek

Geçtiğimiz günlerde katıldığı “Strateji Geliştirme Birim Yöneticileri” toplantısı sonrası kendisine konu hakkındaki görüşleri sorulan Tanzanya Başbakanı Mizengo P. “Öncelikle bu kararı alan sayın Demirören’e teşekkür ediyorum. Bizim için çok önemli bir istihdam sahası olacak. Şu an %85 dolaylarında seyreden işsizliğin önümüzdeki yıl  %70’e düşeceğine inanıyorum, halkımız asla merak etmesin, yakında birçok ülke bizi tanıyacak.” dedi. Ülke olarak İlhan Cavcav’ın bir rol model olarak görüldüğü, çoğu ailenin çocuğuna Cavcav ismini verdiğini söyleyen başbakan, “Birçok ülke adımızı bile bilmezken o bizimle ilgilendi, bize inandı” dedi. Başbakan Mizengo P., “Şu ana kadar toplamda 13 oyuncu ihracat ettik. 10’u sağlık kontrolünden geçememiş, tabi malum burada salgın hastalıklar var. 2 vatandaşımız da polis kontrolüne takılıp sınır dışı edilmiş. Detayları bilmiyorum” diyen Mizengo, ” diğer oyuncumuza şans diliyorum. Ülke olarak ona ihtiyacımız var” diye ekledi. Son olarak, “O gürbüz olanı da Tet koleji basket takımına vermeye çalışıyoruz. Boyu felanda iyiydi çünkü o çocuğun” diyerek korumaları eşliğinde alandan ayrıldı.


Haberle ilgili tribünde lafla
Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar

“Yabancı Sınırının Kalkmasının Ardından Afrika Kıtasında Büyük Sevinç” için Yorum Yok

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız

TOP
This site uses XenWord.